ČITAJTE ETIKETE 1 !! - Paraben

2017-08-30

Opasne hemikalije koje treba OBAVEZNO! izbegavati u kozmetičkim preparatima i proizvodima za ličnu higijenu!!

Koristi se u šminkama, kremama, šamponima. Može ometati funkciju hormona. Obratite pažnju na sastojke sa "parabenom" koji se mogu naći pod sledećim nazivima: metilparaben, butilparaben, propilparaben, isobutilparaben, etilparaben.

Za šta se koriste? Parabeni su najčešće korišćeni konzervansi u kozmetici. Oni se takođe koriste kao mirisni sastojci, ali ih potrošači neće pronaći na etiketama ambalaža. Mirisni recepti se smatraju poslovnom tajnom, tako da proizvođači nisu dužni da otkriju mirisne hemikalije u listi sastojaka. Procenjuje se da 75 do 90 % kozmetike sadrži parabene.

Zašto su štetni? Parabeni lako prodiru kroz kožu i ometaju funkciju hormona (izazivajući endokrini poremećaj). Parabeni mogu imitirati estrogen, primarni ženski hormon. Studije pokazuju da metilparaben nanešen na kožu u reakciji sa UVB zračenjem dovodi do ubrzanog starenja kože i do oštećenja DNK.

Parabeni se prirodno javljaju u malim količinama u određenim namirnicama, kao što su ječam, jagode, vanile, šargarepe i luk, a kao sintetički preparat dobijen iz petro hemikalija koristi se u kozmetici. Parabeni koji se nalaze u hrani, metabolišu se kada se pojedu, što ih čini manje estrogenim. Nasuprot tome, kada se nanesu na kožu i apsorbuju u telo, parabeni iz kozmetičkih preparata zaobilaze metabolički proces i ulaze u krvotok i organe, netaknuti. Procenjeno je da su žene izložene do 50mg parabena dnevno usled nanošenja kozmetičkih proizvoda. Potrebno je vršiti više istraživanja s obzirom na količinu parabena kojoj su ljudi izloženi. 

Srodni sastojci:
Methilparaben, butilparaben i propilparaben su neki od najčešćih parabena u kozmetici. Druge hemikalije u ovoj klasi generalno imaju "parabene" u njihovim nazivima (npr. izobutilparaben, etilparaben, itd).

Mala količina parabena je pronađena u tkivu raka dojke. Utvrđena je mogućnost parabena da se ponekad ponaša kao estrogen, hormon za koji je dokazano da učestvuje u razvoju raka dojke.Pitanja su se sama nametala: da li je povećan broj raka dojke povezan sa širokom upotrebom parabena?

Da li je smanjen broj spermatozoida i rastući broj raka dojke kod muškaraca, kao i raka testisa, u nekoj vezi sa činjenicom da se ove supstance veoma lako apsorbuju preko kože,
Vodite računa da se parabeni ne menjaju nekim drugim sintetičkim supstancama. Jedna takva supstanca je, na primer, phenoxyethanol, za koji čak ne postoje nikakve studije o štetnosti u finalnom proizvodu, ali izolovan phenoxyethanol je prilično otrovan i agresivan.


POSTOJI rešenje !!

Zamenite hemijska sredstva za kućnu i ličnu higijenu ‐ sredstvima na biljnoj bazi!

Proizvodi Green b.s. kompanije su na bazi ekstrakata lekovitog bilja sa naših planina, koje važe za potpuno ekološki zaštićena područja.Proizvodi su biorazgradivi, što znači da ne zagađuju prirodu, pošto se čak do 95% proizvoda razlaže u roku od 3 dana na materije organskog porekla.Proizvodi ne sadrže alkalije i fosfate, samim tim ne izazivaju alergijske reakcije i ne oštećuju kožu i sluzokožu disajnih puteva.Blagog su mirisa, mogu se koristiti bez rukavica i bojazni od udisanja štetnih i otrovnih isparenja

Izradite web-stranice besplatno! Ova web stranica napravljena je uz pomoć Webnode. Kreirajte svoju vlastitu web stranicu besplatno još danas! Započeti